More actions
Kika sandri (talk | contribs) |
O'b Haru Sen (talk | contribs) |
||
| Line 116: | Line 116: | ||
{| border="1" cellpadding="2" style="text-align:left;" | {| border="1" cellpadding="2" style="text-align:left;" | ||
|+'''Skill Groups and Associated Attributes' | |+'''Skill Groups and Associated Attributes''' | ||
! Group !! Attributes (Primary, Secondary) | ! Group (# of skills)!! Attributes (Primary, Secondary) | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Armor|Armor (14)]] || Intelligence, Memory | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Corporation_Management|Corporation Management (7)]] || Memory, Charisma | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Drones|Drones (20)]] || Memory, Perception | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Electronic_Systems|Electronic Systems (15)]] || Intelligence, Memory | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Engineering|Engineering (14)]] || Intelligence, Memory / Perception, Willpower | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Gunnery|Gunnery (39)]] || Perception, Willpower | ||
|- | |- | ||
| [[Skills:Leadership|Leadership]] || | | [[Skills:Leadership|Leadership (14)]] || Charisma, Willpower | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Missiles|Missiles (24)]] || Perception, Willpower | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Navigation|Navigation (13)]] || Intelligence, Perception / Intelligence, Memory | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Neural_Enhancement|Neural Enhancement (8)]] || Intelligence, Memory / Charisma, Willpower | ||
|- | |- | ||
| [[Skills:Planet_Management|Planet Management]] || Intelligence, Memory | | [[Skills:Planet_Management|Planet Management (5)]] || Intelligence, Memory / Charisma, Intelligence | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Production|Production (12)]] || Intelligence, Memory / Memory, Intelligence | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Resource_Processing|Resource Processing (28)]] || Memory, Intelligence / Intelligence, Memory | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Rigging|Rigging (10)]] || Intelligence, Memory | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Scanning|Scanning (7)]] || Intelligence, Memory | ||
|- | |- | ||
| [[Skills: | | [[Skills:Science|Science (39)]] || mostly Intelligence, Memory | ||
|- | |||
| [[Skills:Shields|Shields (12)]] || Intelligence, Memory | |||
|- | |||
| [[Skills:Social|Social (9)]] || Charisma, Intelligence | |||
|- | |||
| [[Skills:Spaceship_Command|Spaceship Command (67)]] || Perception, Willpower (beginner) / Willpower, Perception (advanced) | |||
|- | |||
| [[Skills:Subsystems|Subsystems (20)]] || Intelligence, Memory / Perception, Willpower | |||
|- | |||
| [[Skills:Targeting|Targeting (8)]] || Intelligence, Memory | |||
|- | |||
| [[Skills:Trade|Trade (13)]] || Charisma, Memory / Willpower, Charisma | |||
|} | |} | ||